Rynek nieruchomości

Zakup własnego mieszkania (czy też domu z ogrodem) jest marzeniem wielu osób. Niestety droga do jego zrealizowania jest zwykle dość długa i kręta. Po pierwsze sprostać musimy szeregowi formalności, całe przedsięwzięcie jest też oczywiście bardzo kosztowne. Jak się do tego zabrać, aby nie zwariować?

Zakup nieruchomości

Na początek musimy zastanowić się, jaki typ nieruchomości nas interesuje oraz gdzie powinna być ona zlokalizowana. Oczywiście do wyboru mamy albo mieszkanie, albo dom – wolnostojący, połowę tak zwanego bliźniaka czy też segment w szeregowcu. Kolejną decyzją, którą musimy podjąć jest to, w jakim stanie będzie nasza nieruchomość. Może być ona zakupiona na rynku pierwotnym, czyli prosto od dewelopera i znajdować się w stanie surowym bądź deweloperskim. Taki lokal mieszkalny jest w świetnym stanie technicznym, jednak wymaga wykonania czasochłonnych i kosztownych prac wykończeniowych. Alternatywą jest zakup nieruchomości na rynku wtórnym, od poprzedniego właściciela. Zazwyczaj jest to rozwiązanie tańsze, ale jednak nie pozbawione wad. Stan techniczny takiej nieruchomości może pozostawiać wiele do życzenia i koniecznością okazać się może przeprowadzenie szeregu prac remontowych. W przypadku mieszkania czy domu z drugiej ręki niestety mamy także dość ograniczone możliwości jeśli chodzi o zaaranżowanie przestrzeni, choć oczywiście odpowiednie prace remontowe i wykończeniowe mogą nam w tym pomóc. Trzeba jednak pamiętać, że wiążą się z tym dodatkowe koszta. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób sfinansować taki zakup, ponieważ mało kto dysponuje wystarczającą ilością gotówki. W tej sytuacji, o ile nasza zdolność kredytowa na to pozwoli, możemy zaciagnąć kredyt hipoteczny, czyli bankową pożyczkę, która przeznaczona może być na zakup albo remont nieruchomości. Ponadto wykorzystać ją można także na zakup działki i budowę domu.

A może budowa?

Alternatywą do zakupu nieruchomości jest budowa domu. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, jako że od początku do końca mamy wpływ na to, jak wyglądać będą nasze „cztery kąty” – sypialnia, kuchnia, łazienka i inne pomieszczenia, gdzie stanie ściana, jak wyglądać będzie podłoga itd. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że budowa domu jest niezwykle kosztowna. Na początek zakupić musimy działkę budowlaną lub działkę rolną, która może (oczywiście za dodatkową opłatą i po spełnieniu szeregu formalności) zostać przekształcona w działkę budowlaną. Zapłacić musimy za wykonanie projektu budowy, otrzymać pozwolenie na budowę, zapłacić za materiały budowlane, wynająć architekta, ekipę budowlaną itd. To oczywiście nie wszystkie wydatki, bo dom trzeba jeszcze urządzić i wyposażyć – zakupić meble, sprzęty RTV i AGD, artykuły codziennego użytku itd. Cały proces jest przy tym bardzo czasochłonny. Być może jednak nie spieszy nam się z realizacją naszego marzenia i dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi – wówczas budowa domu jest rozwiązaniem niezwykle atrakcyjnym.

 

You may also like...