Chcesz kupić mieszkanie?

Przeglądając ogłoszenia na pierwszej-lepszej stronie pośredniczącej w sprzedaży nieruchomości można odnieść wrażenie, że w powodu dosyć dużego nasycenia rynku zakup odpowiedniego dla nas mieszkania albo domu nie powinien stanowić zbyt wielkiego problemu. Niestety, ale wrażenie to jest dość mylące. Po pierwsze spora część ogłoszeń jest już nieaktualna, a jednak w dalszym ciągu „wisi” na tablicy ogłoszeń, przez co możemy stracić sporo czasu dokonując selekcji interesujących nas lokali.

Niestety część sprzedawców bądź pośredników przedstawia w ogłoszeniu informacje mijające się z prawdą – przede wszystkim tycza się one stanu technicznego nieruchomości i konieczności przeprowadzenia szeregu prac remontowych, przez co po raz kolejny możemy stracić czas, udając się na oględziny mieszkania czy domu i zastając coś zupełnie różnego od naszych wyobrażeń. W tym wypadku stracić możemy co najwyżej czas i nerwy, aby jednak uniknąć także straty pieniędzy podpisując umowę nieświadomi rzeczywistego stanu technicznego, instalacji, dachu, elewacji itd. zawsze najlepiej jest udać się na oględziny w towarzystwie fachowca, który dokona rzeczywistej oceny i poda nam wycenę prac remontowych czy wykończeniowych, których nie unikniemy. Często dopiero na miejscu dowiadujemy się, jak wyglądają poszczególne instalacje, czy nieruchomość posiada pompy ciepła, czy ciepło rozprowadzane jest przez ogrzewanie gazowe (czy w ogóle doprowadzony jest gaz i woda) czy węglowe piece i tak dalej.

Kiedy w końcu uda nam się znaleźć wymarzone miejsce, w którym zapragniemy zamieszkać czeka nas szereg formalności, którym musimy sprostać oraz opłat, które mogą w znacznym stopniu naruszyć nasz budżet. Należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania czy domu za odłożoną gotówkę, dlatego też większość kupujących nie uniknie konieczności skorzystania z bankowej pożyczki, czyli w tym wypadku kredytu hipotecznego, który przeznaczony może być na zakup (mieszkania, domu czy działki budowlanej), remont tych nieruchomości czy też budowę domu. Aby otrzymać kredyt hipoteczny oczywiście także sprostać trzeba szeregowi wymagać i wykazać pozytywną zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa jest dla banku gwarancją, że na kredyt nas stać, że będziemy go regularnie spłacać, oczywiście powiększonego o wynikające z umowy odsetki. Bank sprawdza naszą zdolność kredytową na podstawie dostarczonych przez nas informacji dotyczących zarówno naszego życia prywatnego, jak i zawodowego. Ważne jest to, czy i gdzie jesteśmy zatrudnieni, na jaki okres i na jaką umowę. Oczywiście wykazać należy, ile zarabiamy. Ponadto znaczenie mają informacje takie jak ilość osób wchodzących w skład danego gospodarstwa domowego, osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorców itp., a także to, ile wynoszą ich szacunkowe miesięczne wydatki, jakie inne finansowe zobowiązania na nich ciążą i tak dalej. Na podstawie zdolności kredytowej dowiadujemy się, na jaką kwotę i warunki możemy liczyć – a potem pozostaje znaleźć nasz dom ze snów.

 

You may also like...