Kupno mieszkania – czy warto brać kredyt?

Każdy z nas dąży do tego, aby posiadać gdzieś własny kąt do życia. Nawet jeśli uwielbiamy podróże i nie lubimy spędzać zbyt wiele czasu w jednym miejscu, potrzebujemy zawsze domu, do którego będziemy mogli kiedyś wrócić. Rynek nieruchomości w Polsce jest dziś na tyle rozwinięty, że pozornie znalezienie odpowiedniego dla siebie lokum nie sprawia żadnych problemów. Wystarczy tylko spojrzeć na to, jak zróżnicowane są dostępne obecnie oferty dotyczące mieszkań – zarówno nowych, jak i używanych. Z drugiej strony dla większości ludzi zdobycie nowego mieszkania jest praktycznie nieosiągalne. Powodem są tu oczywiście bardzo wysokie ceny takich nieruchomości. Obecnie jesteśmy na etapie bardzo intensywnego rozwoju tego rynku. Z jednej strony powoduje to ogromne zróżnicowanie ofert, ale z drugiej sprawia, że ceny nieustannie idą w górę. W większych miastach nowe mieszkania potrafią być naprawdę bardzo drogie. Jeśli jednak komuś mocno na tym zależy, może pomyśleć o skorzystaniu z usług kredytowych.

 

Branie kredytu na mieszkanie często nie kojarzy się nam zbyt dobrze. W końcu kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie finansowe, które ponadto “uwiązuje” nas do danego miejsca nierzadko na wiele dekad. Fakt, decyzję taką trzeba mocno przemyśleć, ale nie powinniśmy skupiać się tu wyłącznie na tych minusach. Wzięcie takiego kredytu niesie ze sobą również mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jest to prosty sposób na sfinansowanie tak wielkiego wydatku, jakim jest zakup nieruchomości. Przeciętna osoba praktycznie nie ma szans na samodzielne zaoszczędzenie takich wielkich pieniędzy. Oprócz tego kupno mieszkania zawsze jest świetną inwestycją. Nawet jeśli po pewnym czasie okaże się, że nie będziemy mogli mieszkać w danym miejscu, to i tak wcale nie będziemy musieli tracić w ten sposób pieniędzy. Mieszkanie zawsze można wynająć – nigdy nie brakuje chętnych osób, szukających dobrego lokum. W większości przypadków pieniądze otrzymane za wynajem mieszkania pozwalają na pokrycie miesięcznych rat kredytu i zapewniają jeszcze dodatkowy przychód. Jest to zatem bardzo korzystne rozwiązanie.
Z racji tego, że kredyt hipoteczny dotyczy dość dużych pieniędzy, kredytobiorca musi być przygotowany na to, że bank postawi przed nim znaczne wymagania. W przypadku takich kredytów bardzo dokładnej analizie zostaje poddana sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy. Banki chcą się upewnić, że osoby z którymi nawiązują współpracę są będą w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Warto też poświęcić nieco czasu na sprawdzenie różnych ofert. Często okazuje się, że w innym banku otrzymamy znacznie korzystniejsze warunki współpracy, które zapewnią nam naprawdę wielkie oszczędności.

You may also like...