Formalności notarialne przy zakupie mieszkania

Mieszkanie, nieważne czy małe czy duże – byle własne. Z takiego założenia wychodzi większość osób, jednak nie każdego stać na własne cztery kąty. Jeżeli już ktoś decyduje się na zakup mieszkania to pierwszy wybór przeważnie pada na lokal o małym metrażu, często gdzieś na obrzeżach miasta – wszystko po to by jak najwięcej zaoszczędzić. Z czasem można zamienić mieszkanie na większe lub też zdecydować się na budowę domu. Tak jest w miastach i miasteczkach, na wsi wygląda to wciąż nieco inaczej. Tam młodzi przeważnie albo mieszkają w domu z rodzicami albo też decydują się na budowę własnego domu. Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie?

Kredyt mieszkaniowy – jak się o niego starać?

Mieszkanie kupione w całości za własne środki finansowe, to życzenie o tyle piękne co przeważnie niezwykle utopijne. Na prawdę niewielką grupę osób stać na to, aby kupić lokal mieszkaniowy z własnych oszczędności. Zdecydowana większość musi wziąć na ten cel kredyt i to taki, którego spłata będzie trwała przez najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Długość okresu kredytowania, a także wysokość rat zależy przede wszystkim od wysokości kredytu. O tym, czy wniosek kredytowy zostanie rozpatrzony ze skutkiem pozytywnym decyduje przyznanie zdolności kredytowej. Składa się na nią wysokość miesięcznych zarobków w zestawieniu z regularnymi wydatkami, ilość osób na utrzymaniu czy też historia kredytowa. Chcąc otrzymać kredyt na mieszkanie należy zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa posiadać także własny wkład finansowy w określonej wysokości.

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?

Dylemat ten trapi wiele osób. Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować? W nowoczesnym budynku czy z rynku wtórnego? Każde z możliwych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. Na rzecz rynku wtórnego przemawia przede wszystkim cena, takie mieszkania są o wiele tańsze. Z kolei w nowych lokalach można zorganizować przestrzeń w sposób nowoczesny bez konieczności np. wyburzania ścianki działowej pomiędzy kuchnią a salonem. Kupno mieszkania na rynku wtórnym musi zostać poświadczone notarialnie. Notariusz ma obowiązek spisać wolę obydwu stron – zarówno tej sprzedającej lokal mieszkaniowy jak i kupującej. Dokumenty zostają sporządzone dla każdej ze stron. Ile trzeba zapłacić? To zostało dokładnie określone. Taksa notarialna wynosi około tysiąca złotych, do tego należy doliczyć jeszcze 0, 4% od wartości nieruchomości przekraczającej 60 000 zł. Są to oczywiście koszty netto, które trzeba dodatkowo uzupełnić o podatek VAT.

You may also like...