Ścianka działowa z płyty OSB – jak ją wykonać?

Domy szkieletowe są coraz bardziej popularne, gdyż stanowią tańszą alternatywę tradycyjnie budowanych domów jednorodzinnych. Na ich korzyść przemawia też fakt, iż posiadają niezwykłe właściwości termiczne. Zaletą domów szkieletowych jest także stosowanie w nich drewna w połączeniu z materiałami drewnopochodnymi, między innymi używana jest w nich płyta OSB.

Płyta OSB o grubości wynoszącej minimum 12 milimetrów znakomicie sprawdza się w roli ściany zewnętrznej, o ile wybierzemy odpowiednią jej wersję (OSB – 3, OSB – 4). Płyta OSB sprawdzi się nawet przy sporych obciążeniach mechanicznych oraz wilgoci (dzięki jej impregnowanej strukturze). Pomimo fabrycznej impregnacji, warto jednak upewnić się i dodatkowo wykończyć ścianę z płyty OSB.

Do wykonania ściany działowej potrzebna będzie płyta OSB – 3 lub OSB – 4, której grubość jest zgodna z grubością przewidzianą w planie konstrukcyjnym danego budynku, a do tego takie narzędzia, jak:pneumatyczna (gazowa lub prochowa) gwoździarka, pilarka tarczowa, wyrzynarka, piła szablasta (tak zwana lisica) oraz frezarka górnowrzecionowa.

Zanim rozpoczną się wszelkie prace należy upewnić się, że płyta OSB i jej formatki są równo rozłożone między ożebrowaniem drewnianego szkieletu ścian. Następnie trzeba będzie dociąć płyty, a także wyciąć w nich otwory na okna i drzwi (przyda się tutaj frezarka górnowrzecionowa). Właściwie przycięte płyty OSB można przekładać następnie do drewnianego szkieletu.

Gdy każda płyta OSB jest już równo przyłożona do szkieletu można zamocować wszystkie za pomocą gwoździarki. Mocowanie płyty OSB do ściany rozpocząć należy od przymocowania płyty do szkieletu domu przybijając gwoździe – najpierw w narożnikach płyty, następnie w odległości co 10 centymetrów od siebie.

Podczas przybijania płyt należy pamiętać o dylatacji, która pomoże w kompensacji ruchów płyty OSB. Płyta OSB może bowiem pod wpływem temperatury oraz wilgoci, nieznacznie zmieniać swoje wymiary. Przy ustawianiu pomocne będą z pewnością metalowe łączniki, które jednocześnie pozwolą prawidłowo ułożyć każdą formatkę.

You may also like...