Marzysz o własnych czterech kątach?

Dla wielu osób wynajmowanie mieszkania jest rozwiązaniem wygodnym i w pełni satysfakcjonującym. Z pewnością jest to dobre wyjście dla młodych osób, których praca wymaga częstego podróżowania czy nawet przeprowadzek między poszczególnymi miastami czy też państwami. Oczywiście wiele osób wybiera wynajem z bardziej prozaicznej przyczyny, a mianowicie kwestii finansowych. Z zakupem nieruchomości na własność wiąże się zarówno dużo formalności, jak i ogromne koszta.

Sama cena, jaką trzeba za nią zapłacić to bowiem nie wszystko – z opłatami wiążą się także różne kwestie formalne, prowizja dla pośredników sprzedaży, a także prace remontowe czy wykończeniowe, które będziemy musieli wykonać przed przeprowadzką oraz zakup mebli, sprzętów RTV i AGD, przedmiotów codziennego użytku, dekoracji itd. Aby sprostać tak dużemu finansowemu zobowiązaniu zwykle konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku, żeby to jednak było możliwe konieczne jest z kolei wykazanie pozytywnej zdolności kredytowej, z czym wiele osób ma problem. Na szczęście opcji wynajmu nieruchomości jest bardzo dużo, więc każdy powinien znaleźć rozwiązanie najlepiej dla niego pasujące. Dla wielu osób jednak własne mieszkanie czy dom i otaczający go ogród są marzeniem, które za wszelką cenę pragną zrealizować. Jak? Otóż w przypadku, gdy nie dysponują wystarczającą kwotą gotówki z pomocą – jak już wspomniano – przyjść mogą banki i ich oferta kredytów hipotecznych. Czym jednak taki kredyt tak naprawdę jest?

Kredyt hipoteczny – czyli co?

Pod nazwą kredytu hipotecznego znajduje się oczywiście nic innego, jak bankowa pożyczka, która w tym wypadku przeznaczona może być na zakup mieszkania, domu albo działki budowlanej, budowę domu czy też przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych związanych z zakupem nieruchomości. Kredyt spłacany jest w trybie ratalnym, zwykle co miesiąc. Jest on oczywiście oprocentowany, kwota oprocentowania natomiast zależy od takich czynników jak – między innymi – kwota kredytu, czas spłaty, tryb spłaty oraz oferta samego banku. To, o czym trzeba pamiętać to fakt, że kredyt bankowych to nie szybka pożyczka czy chwilówka zaciągnięta w parabanku czy innej poza bankowej instytucji finansowej, do której wystarcza zwykle okazanie dowodu osobistego. Do zaciągnięcia kredytu niezbędne jest wykazanie się pozytywną zdolnością kredytową, która stanowi dla banku gwarancję, że na kredyt nas zwyczajnie stać, że będziemy w stanie go spłacić – terminowo, z odsetkami itd. Zdolność kredytowa ustalana jest na podstawie wielu różnych czynników. Mają one związek zarówno z naszą sytuacją zawodową – tym, gdzie i w jakim charakterze pracujemy, ile zarabiamy, na jaką umowę jesteśmy zatrudnieni itp. oraz prywatną – ile osób wchodzi w skład naszego gospodarstwa domowego, jakie są nasze inne finansowe zobowiązania, czy mamy czystą sytuacje kredytową i pożyczkową itp. Choć formalności jest dużo warto uporządkować swoje sprawy tak, aby zaciągnięcie kredytu było możliwe i pomogło nam zrealizować nasze marzenie, jednocześnie nie rujnując naszego budżetu.

 

You may also like...