Remont domu w kilku prostych krokach

U pewnej części osób na samą myśl o remoncie mieszkania pojawiają się nerwowe dreszcze. Nic dziwnego, przecież jest to ogromna inwestycja. Wymaga ona nie tylko odpowiednich środków finansowych ale także poświęcenia czasu i zaangażowania. Dodatkowo, trzeba zorganizować życie rodziny w taki sposób, aby było ono jak najmniej zakłócane przez prace remontowe. Jest to ogromne wyzwanie logistyczne i samodzielnie może sobie z nim poradzić wyłącznie osoba o dużym doświadczeniu lub taka, która jest niezwykle zdeterminowana do tego, aby przeprowadzić prace remontowe jak najmniejszym kosztem.

Najpierw projekt czy najpierw budżet?

To jest fundamentalne pytanie – od czego zacząć? Czy lepiej jest najpierw wykonać projekt i na jego podstawie określić założenia budżetowe remontu czy też w pierwszej kolejności należy ustalić ile pieniędzy może być przeznaczone na remont i dopiero bazując na tych informacjach wybierać określone sposoby realizacji? Tak na prawdę, to obydwa rozwiązania są dobre, zależą tylko od tego jaką gotówką dysponuje osoba organizująca prace remontowe. Im większy budżet na tym większą dowolność można sobie pozwolić. Jeżeli kogoś finanse nie ograniczają w żaden sposób, to nic nie stoi na przeszkodzie aby rozpocząć od stworzenia projektu opartego na własnych wymaganiach. Natomiast jeśli finanse remontowe są dosyć ograniczone, to trzeba liczyć się z każdym wydatkiem i wówczas lepiej jest najpierw określić ich limit, a dopiero później próbować się w nim zmieścić. W przeciwnym wypadku może szybko okazać się, że pieniądze się skończą, gdy remont będzie dopiero w połowie.

Wybór ekipy remontowej

Jeżeli zostanie już ustalona wysokość budżetu remontowego oraz to, jak po remoncie ma dom wyglądać, to najwyższa pora by zająć się szukaniem specjalistów od konkretnych robót. Czasy majstrów, którzy potrafili zająć się i flizowaniem i elektryką już dawno minęły. Obecnie na rynku remontowym króluje specjalizacja, a najlepsi fachowcy mają bardzo odległe terminy. Niekiedy dogranie poszczególnych ekip może stanowić nie lada wyzwanie.

Zakup materiałów do remontu

Gdy wszelkie terminy zostaną ustalone, to nie pozostaje nic innego jak zakup potrzebnych materiałów. Najlepiej jest wszystko kupić od razu z lekkim zapasem by niczego nie brakło. Nie trzeba będzie jeździć wówczas do sklepu po nowy pędzel czy kawałek folii malarskiej gdy nagle okaże się, że brakło paru metrów. Przy odpowiedniej organizacji remontu okazuje się, że diabeł wcale nie jest aż taki straszny jak go malują.

You may also like...