Czas na własną nieruchomość?

Jednym z największych marzeń wielu osób jest posiadanie własnej nieruchomości. Może to być małe mieszkanie w centrum tętniącego życiem miasta, czy też przytulny i obszerny dom z dużym ogrodem na spokojnych przedmieściach – wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji konkretnej osoby czy rodziny. Najważniejsze, aby były to własne „cztery kąty”, nie zaś wynajmowane mieszkanie, które nigdy nie będzie naszą własnością, przez co nie możemy w pełni zaaranżować go zgodnie z własnymi upodobaniami (czasem dlatego, że właściciel nieruchomości nie wyraża na to zgody, innym razem – bo nie chcemy inwestować sporych kwot w cudze mieszkanie czy dom). Jakie opcje mają osoby, które planują dokonanie zakupu nieruchomości?

Kupno mieszkania lub domu

Decydując się na zakup mieszkania albo domu mamy zasadniczo dwie główne możliwości. Po pierwsze możemy zakupić nieruchomość z rynku pierwotnego, czyli prosto od dewelopera. Może ona być w stanie surowym – zamkniętym bądź otwartym, albo w stanie deweloperskim. Pojęcia te mają różny zakres w przypadku innych deweloperów, warto więc dokładnie przeczytać warunki. Z takim zakupem wiąże się sporo plusów – wszystkie instalacje itp. są nowe i zwykle mają gwarancję, mamy możliwość sporej interwencji w kreowaną przestrzeń itp. Niestety z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym wiąże się konieczność wykonania szeregu czasochłonnych i kosztownych prac remontowych i wykończeniowych. Druga opcją jest zakup nieruchomości z rynku wtórnego, czyli od poprzedniego właściciela. Jest to wyjście zwykle sporo tańsze, jednak należy pamiętać, czy remontu prawdopodobnie i tak nie unikniemy.

Kupno działki budowlanej i budowa domu

Alternatywą dla zakupu nieruchomości, czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego jest budowa domu. Oczywiście rozwiązanie to ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Z pewnością największym plusem jest to, że od początku do końca mamy wpływ na to, jak wyglądać będzie nasze wymarzone miejsce na świecie. Nowo wybudowany dom to także nowe instalacje, okna, dach, tynki itd., dzięki czemu na długie lata nie będziemy musieli martwić się o konieczność przeprowadzenia dużych – czasochłonnych, kłopotliwych i kosztownych remontów. Niestety z budową domu wiąże się także sporo problemów, z czego największym jest oczywiście kwestia finansowa. Zarówno zakup działki, jak i materiałów budowlanych to ogromny wydatek. W przypadku działki rolnej konieczne jest pozwolenie na przekształcenie jej w działkę budowlaną. Gdy dysponujemy działką budowlaną w dalszym ciągu musimy otrzymać pozwolenie na budowę. Zaakceptowane muszą zostać wcześniej nasze projekty budowlane, których wykonanie samo w sobie jest bardzo kosztowne. Do tego dochodzi oczywiście konieczność opłacenia ekipy budowlanej, architekta i poszczególnych fachowców, jakich jak hydraulik itp. Wybudowany dom należy wykończyć i od podstaw urządzić, a to kolejne spore wydatki. Dlatego też warto zastanowić się, czy budowa domu mieści się w naszym budżecie, a jeśli może go niebezpiecznie naruszyć – najlepiej rozejrzeć się za domem w stanie deweloperskim czy nawet z rynku wtórnego.

 

You may also like...