Sprzedaż domu. Czy można podnieść jego wartość?

Jeśli planujemy sprzedaż przez pośrednika to jednym z głównych elementów tej sprzedaży jest określenie wartości nieruchomości. Wśród wielu czynników decydujących o cenie, bierze się pod uwagę lokalizację i stan techniczny budynku. O ile nie mamy zbyt dużego wpływu na lokalizację, o tyle możemy zadbać o podniesienie standardu mieszkania lub domu. Wymiana instalacji czy naprawa dachu to dosyć kosztowne przedsięwzięcia, ale kilka rzeczy możemy ulepszyć i poprawić niewielkim kosztem. Zatem, dowiedz się, jak podnieść wartość domu:

  1. Napraw wszystkie drobne usterki. Zadbaj o cieknące krany, jeśli to konieczne, wymień uszczelki. Dokręć poluzowane fronty szafek i zajmij się szufladami. W miejsce starych i zardzewiałych zawiasów zamontuj nowe. Możesz też wymienić klamki i naoliwić drzwi oraz drzwiczki mebli, żeby nie skrzypiały. Możesz także zainstalować nowy dzwonek.
  2. Jeśli nie masz czasu na generalne porządki, wynajmij ekipę, która doprowadzi do porządku Twój dom na sprzedaż. Pamiętaj o dokładnym umyciu tapicerek, chodników i dywanów. Nie zapomnij również o estetycznym wyglądzie podwórka. Pozbądź się wszystkich śmieci, zeschłych liści i gratów, które zaśmiecają podjazd. Jeżeli na posesji jest garaż, sprawdź czy brama garażowa jest w pełni sprawna i uprzątnij także wnętrze garażu.
  3. Wymień żarówki w domu. Zamontuj takie, które dają ciepłe i miękkie światło. Odkurz żyrandole i kinkiety.
  4. Usuń z widoku wszystkie rzeczy osobiste i pamiątki. Schowaj przedmioty, które mogą świadczyć o Twoich politycznych poglądach oraz te, które związane są z religią. Takie działanie sprawia, że przestrzeń staje się neutralna i potencjalny nabywca bez trudu wyobrazi sobie siebie samego w nowym domu. Przedmioty osobistego użytku i inne określające charakter dawnych domowników, mogą utrudniać identyfikację zainteresowanych osób z nowym miejscem.
  5. Odśwież ściany. Postaw na delikatne kolory. Idealne będą odcienie szarości oraz biel.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak podnieść wartość domu nie zapominaj u uczciwej i rzetelnej informacji, co do usterek. Jeśli zależy Ci na korzystnej sprzedaży musisz poinformować nabywców o problemach. Wówczas unikniesz sytuacji, w której nabywca wycofa się z umowy, ze względu na Twoją nierzetelność.

 

You may also like...