Pierwszy krok do własnego mieszkania

Potrzeby mieszkaniowe każdego człowieka rosną z biegiem czasu. Zakup własnego mieszkania w pewnym momencie naszego życia staje się wręcz koniecznością. Jest to jednak decyzja trudna, która musi być poprzedzona głęboką analizą możliwości finansowych przyszłego posiadacza mieszkania.

Kupno domu i remont

Pierwsze pytanie, które musi sobie zadać osoba chcąca kupić mieszkanie dotyczy wyboru odpowiedniego rynku. Mamy tutaj do dyspozycji rynek pierwotny i rynek wtórny. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Mieszkanie z rynku pierwotnego jest zazwyczaj znacznie tańsze w utrzymaniu od mieszkania z rynku wtórnego. Podczas budowy takiego mieszkania obecnie zwraca się większą uwagę na jego energooszczędność. Jednak takie mieszkanie w przystępnej cenie znajdziemy już tylko na obrzeżach wielkich miast. Kupując je musimy pogodzić się z koniecznością kosztownych codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy na uczelnie. Mieszkanie z rynku wtórnego znajdziemy w lepiej skomunikowanych lokalizacjach. Decydując się na takie rozwiązanie musimy jednak często zaakceptować przestarzałe rozwiązania budowlane i organizacyjne. Takie mieszkanie może też wymagać odświeżenia czy nawet generalnego remontu. Dlatego przed wyborem odpowiedniego rozwiązania dla siebie należy poważnie się zastanowić.

Trudną kwestią jest również finansowanie zakupu mieszkania. Wiele osób jest skazanych na kredyt hipoteczny. Jest to obciążenie, które towarzyszy kredytobiorcy przez wiele lat. Warto mieć świadomość, że w ciągu kilku dekad nasza sytuacja finansowa może się zmienić. Dobrze, jeżeli zmieni się na lepsze. Jednak musimy też zakładać niekorzystny dla nas scenariusz i mieć przygotowane awaryjne rozwiązanie na taką sytuację. Ustalenie okresu kredytowania przekłada się na wysokość raty oraz całkowity koszt kredytu. Kredyt hipoteczny, który spłacamy dłużej jest droższy, pomimo tego, że comiesięczne obciążenie jest mniejsze.

Podsumowując, zakup mieszkania jest trudnym zadaniem. Dla wielu z nas jednak to finansowanie zakupu jest prawdziwym wyzwaniem, z którym musimy mierzyć się przez wiele lat. Dlatego warto wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować.

 

You may also like...