Co trzeba wiedzieć o budowie domu?

Kupno mieszkania wydaje się być inwestycją, która pochłania nie tylko ogromne środki finansowe, ale także wymaga niezmiernie dobrej organizacji oraz zabiera sporo czasu. Zupełnie odmienne zdanie na temat zakupu mieszkania będzie miała osoba budująca dom. To jest dopiero wyzwanie logistyczne najwyższych lotów. Trzeba być doskonale obeznanym w przepisach budowlanych czy wymaganych przez różne urzędy dokumentach. Poza tym, w przeciwieństwie do zakupu mieszkania, budowa domu wymaga zaangażowania w to przedsięwzięcie osób trzecich. Konieczne będą chociażby doświadczone firmy budowlane o które w dzisiejszych czasach wcale nie jest tak prosto.

Skąd wziąć pieniądze na budowę domu?

W tym punkcie postępowanie jest praktycznie takie samo jak przy zakupie mieszkania. Albo ma się odłożone oszczędności na ten cel albo nie i wówczas trzeb sięgnąć po zewnętrzne źródła finansowania. Jednym z najbardziej popularnych jest kredyt hipoteczny udzielany przez banki. Kto może starać się o udzielenie takiego kredytu? W teorii to każda osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia. Praktyka wygląda jednak nieco inaczej. To, że ktoś złoży wniosek o kredyt mieszkaniowy wcale nie oznacza że go dostanie. Aby otrzymać pieniądze trzeba spełnić szereg rygorystycznych warunków. Kredyt zostanie przyznany jeżeli pozytywnie zostanie zweryfikowana zdolność kredytowa.

Jakie firmy będą potrzebne przy budowie domu?

Jeżeli ktoś chce mieć jak najmniej zamieszania związanego z budową domu, to może zatrudnić pośrednika, który zajmie się wszelkimi formalnościami. W polskich realiach jednak wciąż stosunkowo niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Co kto może to wykonuje samodzielnie, chyba że potrzebna jest do wykonania konkretnej czynności specjalistyczna wiedza lub uprawnienia. Tak jest w przypadku czynności geodezyjnych. Nie można samemu wytyczyć granic działki, będzie w tym celu niezbędny geodeta. Podobnie jest z podłączeniem do instalacji gazowej, w tym przypadku konieczny będzie również specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia. Lista firm, które przydadzą się przy budowie domu jest oczywiście o wiele dłuższa. Konieczni będą murarze, tynkarze, malarze, dekarze, elektrycy czy fliziarze. Budowa może się znacznie opóźnić, ponieważ często jedna ekipa jest zależna od drugiej, a specjaliści w dzisiejszych czasach mają bardzo napięte terminarze. Budowanie domu to wielkie wyzwanie, jednak gdy inwestycja dobiegnie do końca, to satysfakcja z dobrze wykonanej roboty będzie ogromna.

 

You may also like...