Dofinansowanie na fotowoltaikę

Ekologiczne źródła pozyskiwania energii są w modzie. Dzieje się tak, ponieważ z jednej strony złoża węgla się kończą i ceny idą w górę, a z drugiej, coraz większa część społeczeństwa jest świadoma zbliżającej się katastrofy ekologicznej. Badania wskazują na to, że obecnie jest ostatni dzwonek na to, by zacząć zmieniać swoje przyzwyczajenia i zwiększą troską zacząć podchodzić do środowiska. Właśnie teraz – za dziesięć czy piętnaście lat może już być za późno. Tak na prawdę, to aby odnieść sukces w tej dziedzinie, to każdy powinien zacząć od własnego podwórka. Wielkie systemowe rozwiązania nie przyniosą skutku, jeżeli poszczególne osoby nie będą ich rozumiały i popierały. We własnym środowisku każdy może zrobić na prawdę wiele – wystarczy zrezygnować z jednorazowych opakowań, siatek foliowych, segregować odpady, ograniczyć konsumpcjonizm z którym nieuchronnie powiązane jest marnowanie żywności. Można także pójść o krok dalej i zainwestować w ekologiczne źródła energii.

Jak działa fotowoltaika?

Panele słoneczne można zamontować na dachu własnego domu lub na przykład w ogrodzie. Im bardziej nasłonecznione będzie miejsce montażu paneli słonecznych, tym bardziej wydajne one będą. Jak działają panele fotowoltaiczne? Zbudowane są one ze specjalnych materiałów, które są potrafią promienie słoneczne zamieniać w prąd stały. Jednak aby do tego doszło, to po drodze musi się wydarzyć kilka spraw tak by konsument mógł się cieszyć z pozyskanego w sposób ekologiczny prądu. Urządzenia elektryczne działają na prąd zmienny, więc falownik musi przekształcić prąd stały w zmienny. Nawet jeżeli dom jest podłączony do sieci energetycznej, to cały system zmontowany jest w taki sposób, aby pierwszeństwo do wykorzystania miał prąd z paneli słonecznych. Wytworzoną nadwyżką prądu można podzielić się z innymi i w ten sposób zostać prosumentem.

Skąd wziąć pieniądze na panele słoneczne?

Instalacja paneli słonecznych to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ostateczny koszt zależy między innymi od rodzaju zastosowanych rozwiązań, a także od wielkości powierzchni, która ma zostać pokryta panelami słonecznymi. Na taką instalację dostępne są kredyty. Wiele gmin, zwłaszcza tych, które preferują politykę proekologiczną proponuje mieszkańcom dofinansowania do montażu ekologicznych źródeł pozyskiwania energii. Dzięki temu wydatki związane z montażem paneli słonecznych nie są aż ta wysokie i o wiele więcej osób może pokusić się o takie rozwiązanie dla swojego domu troszcząc się przy tym o środowisko.

You may also like...