Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce działa dosyć prężnie i po brzegi wypełniony jest ofertami sprzedaży mieszkań, domów czy działek budowlanych. Budownictwo także działa dość sprawnie, konkurencja na rynku jest bardzo duża, przez co jakość wykonywanych usług jest dość wysoka, ceny zaś choć nie niskie, to na pewno nie wygórowane pod względem wykonywanych usług. Mimo to zakup czy budowa własnego mieszkania czy też domu nie należy do najłatwiejszych czynności. Po pierwszej problem stanowią nierzetelni sprzedawcy i deweloperzy, których niestety nie brakuje. Oferty sprzedaży mijają się z prawdą, rzeczywisty stan techniczny lokalów mieszkalnych poznaje się dopiero podczas oględzin, najlepiej z fachowcem itp. Sprawia to, że czas potrzebny na znalezienie i zakup naszych wymarzonych czterech katów znacznie się wydłuża. Kolejnym problemem są oczywiście ceny, a te – już niezwykle wysokie – zdają się ciągle rosnąć. Mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania czy tym bardziej domu za gotówkę, z własnych oszczędności, uzyskanie kredytu hipotecznego jest natomiast coraz trudniejsze. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani, aby zamienić wynajem na zakup czegoś na własność warto pomyśleć o tym, jakie mamy możliwości.

Kupno nieruchomości

Jeśli chcemy kupić dom albo mieszkanie mamy zasadniczo dwie możliwości. Po pierwsze możemy kupić lokal z rynku wtórnego, czyli od poprzedniego właściciela. Wyjście to oczywiście ma swoje dobre, jak i gorsze strony. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ogólny koszt zakupu mieszkania albo domu z drugiej ręki jest mniejszy, ale liczyć musimy się z tym, że z powodu stanu technicznego, dawno niewymienianych okien, nieremontowanego dachu itp. konieczne może się okazać przeprowadzenie czasochłonnych i kosztownych prac remontowych. Zakup nieruchomości od dewelopera, z rynku pierwotnego gwarantuje, że wszelkie instalacje, okna, dach, tynki itp. będą nowe i sprawne. Niestety lokale te są zwykle w stanie surowym bądź deweloperskim, co oznacza, że konieczne jest wykonanie prac wykończeniowych, a koszt samego lokalu to około 50% całej kwoty, którą włożyć trzeba w doprowadzenie go do stanu gotowego do zamieszkania. Alternatywą do kupna nieruchomości jest zakup działki budowanej (albo rolnej z możliwością przekształcenia w budowlaną) i budowa własnego domu od podstaw.

Budowa domu

Niestety z wybudowaniem własnego domu wiąże się szereg formalności i konieczność uzyskania wielu pozwoleń – pozwolenia na przekształcenie działki rolnej w budowlaną, pozwolenie na budowę, zatwierdzenie projektów budowlanych itp. Wszystko to jest kosztowne i czasochłonne. Konieczny jest zakup dobrej jakości materiałów budowlanych i wynajęcie profesjonalnej ekipy budowlanej. Warto pamiętać, że od ich pracy zależy nie tylko nasz komfort, ale także bezpieczeństwo, nie warto więc przesadnie oszczędzać. Decydując się na budowę zyskujemy jednak to, że od początku do końca mamy wpływ na to, jak wyglądać będzie nasz przyszły dom. To z pewnością dla wielu osób spełnienie marzeń.

 

You may also like...