Gdy czeka cię zakup nieruchomości

Dom czy mieszkanie? Rynek pierwotny czy wtórny? No i … skąd wziąć na to wszystko pieniądze? To tylko nieliczne z pytań, na które odpowiedzieć muszą osoby decydujące się na zakup swojej pierwszej czy kolejnej nieruchomości. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, w przypadku, gdy nie dysponujemy wystarczającą kwotą pieniędzy, aby kupić, wyremontować i urządzić nieruchomość z pomocą przyjść może bank oferujący zaciągnięcie kredytu hipotecznego. O tym, czy się do niego kwalifikujemy, na jaką kwotę i warunki możemy liczyć itd. decyduje nasza zdolność kredytowa, ustalana na podstawie wielu czynników dotyczących zarówno naszego życia zawodowego, jak i prywatnego. Kiedy wiemy już, jaką kwotą (własną plus pożyczoną) dysponujemy możemy podjąć kolejne decyzje.

Dom czy mieszkanie?

To, czy zamieszkamy w domu czy mieszkaniu zależy nie tylko od naszych finansowych możliwości, ale także indywidualnych preferencji. Dla jednych lepszym wyjściem będzie mieszkanie w mieście, dla innych dom na uboczu. Typ nieruchomości to nie wszystko, bowiem zdecydować musimy także o jej stanie. Do wyboru mamy oczywiście nieruchomości z rynku wtórnego, czyli kupowane „z drugiej ręki”, od poprzednich sprzedawców, oraz nieruchomości z rynku pierwotnego, prosto od dewelopera. Oba wyjścia mają swoje plusy i minusy. Zwykle mieszkania czy domy z rynku wtórnego wymagają konieczności przeprowadzenia szeregu prac remontowych, wymiany instalacji, okien, remont dachu, elewacji itd. Nowe nieruchomości natomiast są zwykle w stanie surowym i wymagają wykończenia. Jest to czasochłonne i kosztowne. Wybór należy do nas i uzależniony jest od wielu czynników, potrzeb i oczekiwań. Weźmy pod uwagę czas i wszelkie koszta.

A może budowa?

Alternatywą dla kupna mieszkania lub domu, z rynku pierwotnego czy wtórnego jest zakup działki i budowa własnego domu. Jest to oczywiście rozwiązanie najbardziej kosztowne, ale też dające nam najwięcej możliwości. Dom wybudować możemy na działce budowlanej, otrzymując wcześniej zgodę na budowę oraz akceptacje projektu. Możemy także zakupić działkę rolną i przekształcić ją w działkę budowlaną, jednak nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe, poza tym oczywiście wiąże się z tym szereg dodatkowych formalności i opłat. Gdy mamy już działkę budowlaną i pozwolenie na budowę potrzebujemy projektu, dlatego też liczyć się musimy z kolejnymi opłatami. Zakupić musimy także materiały budowlane mając na uwadze, że od ich jakości zależeć będzie nie tylko nasz przyszły komfort i wygoda, ale także bezpieczeństwo. Musimy też znaleźć firmę budowlaną – najlepiej z dużym doświadczeniem. To oczywiście dopiero początek. Do rozwiązania pozostają kwestie takie jak elektryka, termostat, hydraulika, podłączenie instalacji itd. Konieczne jest skorzystanie z usług hydraulika, potrzebny będzie elektryk oraz inni fachowcy. Wszystko to kosztuje i jest dość czasochłonne. Efekty jednak powinny być tego warte – ostatecznie w końcu naszym celem jest zamieszkanie w domu z marzeń, na pewno więc warto.

You may also like...