Jak dobrać magazyn, aby spełniał wymagania branży?

Wynajem magazynów cieszy się sporą popularnością. Rozwój różnych branż, szczególnie tych funkcjonujących w Internecie, przyczynił się do większego zapotrzebowania na obiekty, w których można przechowywać produkty na sprzedaż. Jak więc wybrać odpowiedni magazyn, aby spełniał wymagania przedsiębiorców?

Jakie są rodzaje magazynów?

Jeśli chcesz dopasować magazyn do wymagań branży, musisz wiedzieć, jakie są rodzaje tych obiektów. Można podzielić je m.in. ze względu na funkcję (celne, konsygnacyjne, dostawcze, produkcyjne, przemysłowe, przeładunkowe) lub konstrukcję (otwarte, zamknięte, półotwarte, specjalne). Szczegółowo opisane rodzaje magazynów poznasz na www.topmagazyny.pl, gdzie dowiesz się, jakie jest ich przeznaczenie i czym charakteryzują się te obiekty.

Lokalizacja magazynu – czym się kierować?

Lokalizacja magazynu, to poza rodzajem, najważniejsza kwestia, jaką należy brać pod uwagę. Jest ona kluczowa zarówno w prowadzeniu małych biznesów, jak i tych większych, na międzynarodową skalę. Od lokalizacji uzależnione są tak kluczowe zagadnienia jak dystrybucja czy odbiór towarów. Prowadząc niewielki biznes, np. sklep internetowy, warto szukać magazynu, który będzie w pobliżu głównej siedziby działalności, by towary móc szybko i sprawnie dostarczyć. Jeśli jednak w grę wchodzą duże firmy, które zajmują się obsługą nie tylko polskich klientów, wówczas lepiej skupić się na magazynach, które są położone przy autostradach lub dużych węzłach komunikacyjnych.

Wybór magazynu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przy wyborze magazynu istotna jest także kwestia powierzchni. Im większy obiekt, tym droższy wynajem. W przypadku niektórych branż powierzchnia magazynu ma jednak kluczowe znaczenie, głównie chodzi o produkty wielkogabarytowe, które potrzebują większej przestrzeni.

Kolejną kwestią jest stan magazynów, a ten może być różny. Przed zdecydowaniem się na konkretny obiekt, należy dokładnie go sprawdzić. Zły stan magazynu może niekorzystnie wpłynąć na przechowywane produkty, szczególnie te delikatne jak żywność. Może się bowiem okazać, że kondycja obiektu pozostawia wiele do życzenia. Zdarzają się nieszczelne dachy, popękane ściany, zły stan dróg dojazdowych itp. Czasami w obiektach nie jest też zachowywana odpowiednia czystość.

Wybierając magazyn, należy sprawdzić jeszcze, jak wygląda jego obsługa. Pracownicy takich obiektów powinni być odpowiednio przeszkoleni, mieć stosowane uprawnienia np. na wózki. Sprawna, ale i bezpieczna obsługa magazynu również ma znaczenie w przypadku każdej branży.

Mając już wybrany magazyn, koniecznie trzeba przyjrzeć się warunkom umowy wynajmu. Zazwyczaj dokument potwierdzający nawiązanie współpracy podpisywany jest na dłuższy okres. Warto więc sprawdzić, jakie są prawa i obowiązki najemcy oraz do czego uprawniona jest osoba świadcząca wynajem magazynów. Czasami umowa ustalana jest za każdym razem indywidualnie, warto więc negocjować i ustalać warunki między zainteresowanymi.

 

You may also like...