Fundusze na zakup domu – skąd je wziąć?

Ceny nieruchomości z roku na rok rosną coraz bardziej. Podobnie jest z cenami gruntów. Obecnie trzeba uzbierać na prawdę dużą sumę pieniędzy aby móc się pokusić o samodzielne sfinansowanie budowy domu, zwłaszcza jeżeli chce się by działa na której dom powstanie znajdowała się w atrakcyjnej okolicy. Mało kogo stać na taki luksus. Zdecydowana większość osób, które decydują się na budowę domu czy też na jego kupno zmuszona jest do szukania zewnętrznych źródeł finansowania takiej inwestycji. Z pomocą przychodzą w tym miejscu banki. Wśród licznej oferty produktów finansowych jakie banki oferują swoim klientom znaleźć można także kredyty hipoteczne, dzięki którym finansowanie takich inwestycji jak kupno domu staje się o wiele łatwiejsze. Oczywiście pod warunkiem że się taki kredyt dostanie.

Od czego zależy przyznanie kredytu na zakup nieruchomości?

Każdy, kto marzy o tym, aby otrzymać zgodę na przydzielenie kredytu na zakup mieszkania czy domu powinien posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Co się kryje pod tym tajemniczym pojęciem i jakie wskaźniki są brane przy ocenie zdolności? Każdy mniej więcej wie ile pieniędzy posiada, jak wyglądają jego miesięczne wpływy na konto i jak na tym tle przedstawiają się standardowe wydatki gospodarstwa domowego. Taką wiedzę musi posiąść również bank i dopiero na podstawie zgromadzonych informacji będzie mógł ocenić zdolność kredytową czy de facto górny limit pożyczki na jaki może się zgodzić. Chcąc poznać swoje szanse na otrzymanie kredytu można samodzielnie przeliczyć zdolność kredytową z wykorzystaniem darmowych narzędzi, które dostępne są na wielu stronach internetowych.

O czym trzeba pamiętać?

Starając się o uzyskanie kredytu hipotecznego pamiętać należy o wielu kwestiach, jednak podstawową z nich jest to, że załatwienie wszystkich spraw może zająć na prawdę sporo czasu. Warto więc złożyć wniosek odpowiednio wcześnie. Ponadto dobrze jest się zapoznać z wymaganiami konkretnego banku odnośnie dokumentów jakie trzeba posiadać w momencie składania wniosku. Dzięki temu nie trzeba będzie do placówki bankowej przychodzić po kilka razy. Kolejna niezmiernie istotna kwestia jest taka, że chcąc wziąć kredyt na dom czy na mieszkanie trzeba posiadać własny wkład finansowy, którego wysokość przepisy prawa oceniają obecnie na dwadzieścia procent wartości nieruchomości. Jeżeli ktoś nie posiada wymaganej sumy pieniędzy to może starać się o kredytowanie wkładu własnego, jednak trzeba się liczyć z tym, że im wyższy kredyt, tym większe będą od niego odsetki.

 

You may also like...