Jak zdrowo jeść?

Właściwe i zróżnicowane odżywianie się jest bardzo ważne dla zdrowia każdego z nas. Nasz organizm wymaga tego, byśmy dostarczali sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Tylko w ten sposób możemy cieszyć się zdrowie przez długi czas.

Każdy posiłek, jaki zjadamy w ciągu dnia powinien dostarczać nam wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Nie może więc zabraknąć w nim węglowodanów, białka oraz tłuszczy. Samodzielne gotowanie jest zaś znacznie lepsze dla naszego organizmu, niż gotowe jedzenie, wysoko przetworzone czy typu fast-food. Warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na zaśmiecanie swojego żołądka.

W myśl zasady “jesteś tym co jesz”, każdy nasz posiłek powinien być dobrze zaplanowany i zdrowy. Jeśli nasze jedzenie będzie zdrowe, to my również będziemy cieszyć się zdrowiem. Pamiętajmy bowiem, że pożywienie ma nasycić nasz organizm niezbędnymi składnikami odżywczymi, dostarczyć witamin i minerałów, aby żyć. Bez względu na to, czy uznajemy w swojej diecie wędliny czy nie, musimy więc zadbać o właściwą ilość spożywanych białek. Nawet białka roślinne są nas w stanie zaspokoić, zaś tłuszcze roślinne uważane są za najzdrowsze, pozbawione tzw. złego cholesterolu. Nie wolno pomijać spożywania tłuszczy w swojej diecie, bowiem niektóre witaminy rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach. Należą do nich witaminy A, E, D oraz K. Równie cenne w naszej diecie są węglowodany, które mają za zadanie dostarczyć nam energii i siły, odżywić mózg i zapewnić właściwą przemianę materii. Należy jednak unikać zjadania cukrów prostych. Planując swój posiłek starajmy się wybierać np. pieczywo ciemne czy makaron wieloziarnisty.

You may also like...