Samowola budowlana

Samowola budowlana to bardzo poważne wykroczenie. Państwo coraz większymi krokami próbuje ustalić nielegalne budynki, które powstały na przestrzeni kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Zastanówmy się, kiedy mówimy o samowoli budowlanej, czy można ją zalegalizować oraz ile kosztują wszelkie poniesione opłaty.

Czym jest samowola?

W ogólnym pojęciu za samowolę uważa się prowadzenie robót budowlany z naruszeniem istniejących przepisów, głównie odnoszących się do prawa budowlanego. Co można uznać za to wykroczenie? Budowę obiektu nieważne czy mieszkalnego czy użytkowego. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy uzmysłowić sobie co potrzebujemy, czy pozwolenie na budowę, czy tylko zgłoszenie.

Inspektorat Nadzoru Budowlanego

Przepisy budowlane są restrykcyjne, a dodatkowo skrupulatnie są sprawdzane przez wielu urzędników. Decyzję dotyczącą nielegalnych budowli podejmuje Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Kary
Samowola budowlana posiada wiele dróg, którymi można wyjść z opresji. Jedną z najniekorzystniejszych jest nakaz rozebrania wybudowanego budynku. Nakaz może odnosić się zarówno do części jak i całości. Obowiązkiem uregulowania płatności za rozbiórkę oczywiście obciążany jest nie tylko inwestor, ale także właściciel lub zarządca obiektu. Ostateczne czynności podejmowane są w przypadku gdy cały tryb odwoławczy został wyczerpany. Zwlekanie z rozbiórka może zostać ukarane grzywną.

Więzienie za samowolę

Patrząc na obowiązujące przepisy samowola budowlana jest przestępstwem. Karą może być oczywiście grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności aż do 2 lat.

Legalizacja

Zapewne niejedna osoba się zastanawia kiedy można zalegalizować samowolę budowlaną? Właściwy organ może przeprowadzić procedurę legalizacji, wszystko zależy od uregulowania przesłanek w prawie budowlanym. Podmiot, który dopuścił się tego przestępstwa poniesie tylko karę finansową, a wzniesiony obiekt zostanie uznany za zgodny z przepisami. Aby legalizacja przebiegła pomyślnie muszą zostać spełnione dwa bardzo ważne warunki: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zgodność z przepisami techniczno-budowlanymi. Jeśli powiatowy inspektor oceni, że budowla zgodna jest z prawem, może wydać decyzję, która dotyczy wstrzymania prowadzenia robót budowlanych oraz określenia wymagań i dokumentów, które są niezbędne do legalizacji samowoli budowlanej.

projekty wnętrz

Prawo jest bardzo restrykcyjne, niestety każdy musi je przestrzegać. Kary są nieuniknione, a czasem coś wykonane zgodnie z przepisami jest dużo tańsze niż procedura legalizacji.

 

You may also like...